#2 JULIA E. WAHL – PUŁAPKI UWAŻNOŚCI. ROZMOWY O MINDFULNESS #MindLajf

„W medytacji nie chodzi (…) tylko o uzyskanie spokoju umysłu, ale też- może przede wszystkim- o odkrywanie mądrości. (…) stopniowe odsłanianie tych wszystkich warstw, masek, które pozornie zapewniają ochronę, ale w rzeczywistości prowadzą do większego zagubienia, do zamieszania w naszym umyśle, a w efekcie do coraz bardziej rozpaczliwego i bezsensownego grzebania w gęstym sosie własnych myśli, emocji.” – fragment książki „O współczuciu. Powrót do wrażliwości i siły” Julia E.Wahl

 

W drugiej części rozmowy z Julią E.Wahl zwracamy uwagę w kierunku pułapek uważności, zagrożeń na poziomie indywidualnym i społecznym. Rozmawiamy m.in. o tym:

  • jak ważne jest byśmy dbali o to, żeby nasza praktyka nie była odłączona od kontekstu
  • czy spłycając praktykę możemy popaść w inercję – brak zaangażowania i paradoksalnie odciąć się od życia
  • czym jest choroba medytacyjna
  • jak ważne jest by rozumieć pojęcie ‘braku ocen’ w praktyce i nabywać umiejętności dokonywania rozróżnień
  • kiedy w praktyce uważności możemy popaść w pułapkę fiksacji na samym sobie i iluzję poczucia wspólnotowości

W kwestii jakości tego nagrania: prześwietlonych kadrów i momentów, w których brakuje ostrości nadal zachęcam do praktyki życzliwości ; )

Wcześniejsze nagrania z cyklu Rozmowy o mindfulness możecie podejrzeć TUTAJ.

>>><<<

Julia E. Wahl – psycholog, trener podejścia uważności (mindfulness) i współczucia (compassion), badacz na University of Derby.
Przeprowadziła i superwizowała ponad 60 treningów uważności i współczucia w Polsce i w Wlk. Brytanii, a także szereg warsztatów i odosobnień medytacyjnych.
Jest autorką CforC – programu opartego o współczucie dla pacjentów onkologicznych i osób po chorobie nowotworowej oraz licznych publikacji m.in. w Przekroju, Charakterach, Psychologie und Leben, Newsweek Psychologia. Wykładała m.in. na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i Poznaniu, University of Derby. Jest redaktorką czasopisma „Mindfulness”, kierownikiem merytoryczny i twórcą sylabusów m.in. kursu on-line „Podejście Uważności z Elementami Podejścia Współczucia” oraz „Mindfulness – techniki motywacji i radzenia sobie ze stresem w życiu i w pracy” a także autorką książki „O współczuciu. Powrót do wrażliwości i siły”.

Paulina Klukowska