POJAWIAJĄ SIĘ NAM WSZYSTKIM W UMYŚLE. TO PO PROSTU KOLEJNE DOŚWIADCZENIE. TAKIE JAK NA PRZYKŁAD DŹWIĘKI. TYLE TYLKO, ŻE MYŚL WYDARZA SIĘ W UMYŚLE.


Podobnie jak z dźwiękami, których możemy słuchać (być z nimi) albo myśleć o nich (nazywać, etykietować, tworzyć wokół nich historie), tak też z myślami. Możemy przyzwalać im być, badać ich właściwości (rytm, siłę, natężenie, to, kiedy się pojawiają, przemierzają przestrzeń umysłu i odchodzą, przerwy między sobą). Wprawy w rozróżnianiu tych dwóch trybów (działania i bycia) nabywamy m.in. w medytacji dźwięków.


<< NAGRANIE Medytacja świadomość dźwięków i myśli

W naturze umysłu jest myśleć. Wszystkim nam, od czasu do czasu, pojawiają się zupełnie automatycznie myśli. To naturalne i nie zależy od nas. Nie możemy ich zatrzymać, albo sprawić, żeby przestały się pojawiać, a każda próba tego, żeby tak się stało jest tylko stratą czasu i wysiłku, który moglibyśmy wykorzystać na coś znacznie bardziej przyjemnego. To nie oznacza, że muszą się nam podobać, albo, że musimy się z nimi zgadzać. Podobnie jak z dźwiękami. Niektóre są przyjemne i dobrze nam robi bycie z nimi. Inne bywają męczące, niepomocne, a wręcz słuchanie części z nich może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Tak czy inaczej, ważne jakie nadajemy im znaczenie i co zrobimy, kiedy się pojawią*


Więcej o pułapkach uważności (mitach i błędnych przekonaniach), o tym, czym uważność nie jest pod linkiem tutaj>>


 

PRZYPISY:

*Fragmenty autorskiego programu // przygotowanie: Paulina Klukowska i Beata Cugowska // na podstawie „Terapia Poznawcza Depresji Oparta na Uważności” – Zindel V.Segal, J.Mark G.Williams, John D.Teasdale // Recenzja i mentoring: dr Julia E.Wahl


OPRACOWANIE WŁASNE NA PODSTAWIE:

1.Kryszczyński T., Wgląd. Buddyzm, Tajlandia, Ludzie, Poligraf, Brzezia Łąka 2015.

2.Popiel A., Pragłowska E., Psychoterapia poznawczo behawioralna, Wydawnictwo Paradygmat, Warszawa 2008.

3.Segal Z.V., Williams M.G., Teasdale J.D., Świadomą drogą przez de­ presję. Wolność od chronicznego cierpienia, Wyd. li, Czarna Owca, Warszawa 2018.

4.Sadecka S., ACT-owa rewolucja. Cykl wykładów o różnorodnych zastosowaniach terapii akceptacji i zaangażowania, opsychologii.pl 2020.

5.Praktyka własna.


NIE WIERZ NA SŁOWO. SPRAWDŹ, JAK TO DZIAŁA U CIEBIE. FILTR ZDROWEGO SCEPTYCYZMU DODAJE OSTROŚCI WIDZENIA.


©Do użytku publicznego – korzystaj i dziel się śmiało, ale wskazując źródło – ppiro.pl